دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۳۸۹ |  
اهالی خانه

چهارمین جلد از مجموعه خاطرات حجت الاسلام ری شهری از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد. ری‌شهری در این جلد از خاطرات خود، به موضوعات مربوط به برکناری آیت الله منتظری از جانشینی حضرت امام خمینی می‌پردازد. به گزارش شبکهٔ ایران، وی در مقدمه جلد چهارم خاطراتش نگاشته است: «در ادامه‌ٔ‌ دفتر سومِ خاطره‌ها، در تبیین‌ خاطره‌های‌ دورانِ تصدّی‌ وزارت‌ اطلاعات‌ به‌ بازگویی‌ خاطره‌هایی‌ از قصّهٔ‌ برکناری‌ آقای‌ منتظری‌ از قائم‌ مقامی‌ رهبری‌ رسیدم‌. ابتدا این‌ داستان‌ را در دفتر چهارم‌ خاطره‌ها قرار دادم‌؛ امّا با تأمل‌ دریافتم‌ که‌ این‌ فصل‌، به‌ دلیل‌ اینکه‌ بررسی‌ و تحلیل‌ بُرهه‌ای‌ حسّاس‌ از تاریخ‌ رهبریِ نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ است‌، بهتر است‌ عنوانی‌ مستقل‌ داشته‌ باشد. بدین‌ ترتیب‌، فراتر رفتن‌ از چارچوب‌ خاطره‌نویسی‌ در این‌ دفتر نیز قابل‌ توجیه‌ خواهد بود.»

وزیر سابق اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در این اثر، برکناری‌ آیت الله منتظری‌ از صحنهٔ‌ سیاسی‌ کشور را حسّاس‌ترین‌ و آموزنده‌ترین‌ بخش‌ از تاریخ‌ رهبری‌ و مرجعیت‌ در جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ دانسته و خاطرنشان کرده است: «از نگاه‌ این‌ قلم‌، پژوهشگران‌ مُنصف‌، با «سَنجه‌ی‌ انصاف‌»، به‌ سادگی‌ می‌توانند آنچه‌ را آقای‌ منتظری‌ درباره‌ٔ‌ علل‌ برکناری‌ خود، در کتاب‌ خاطراتش‌ (تحت‌ عنوان‌ غوغای‌ برکناری‌ ) آورده‌، ارزیابی‌ کنند تا ضمن‌ آگاهی‌ از مبانی‌ تصمیم‌گیری‌ امام‌ خمینی‌ در مورد برکناری‌ ایشان‌ از قائم‌ مقامیِ رهبری‌، با نمونه‌ای‌ از مظلومیّت‌ و صبر و حوصله‌ٔ امام‌، در کنار درایت‌ و هوشمندی‌ سیاسی‌ و قاطعیت‌ بی‌نظیر ایشان‌، آشنا شوند.»

چهارمین جلد از مجموعه خاطرات حجت الاسلام محمد محمدی ری‌شهری، با قیمت ۴۷۰۰ تومان منتشر شده است.

 

 

Share/Bookmark
تازه‌های نشر
القاعده از زبان مشاور سابقش!
مصطفی حامد –مشهور به ابوالولید المصری- از جمله مشاوران و نزدیکانِ سابقِ گروهِ «القاعده» در خاطراتش این گروهِ تروریستی را به مخاطبان شناسانده است.
اسناد مطبوعاتی‌های مجلس رفته در کتابی تازه
این کتاب بر اساس اسناد گواهی می‌دهد که بیش از هزار نفر از اهالی قلم به مجلس رفته‌اند. از این تعداد 240 نفر مدیرمسؤول و سردبیر بوده‌اند.
پیراهن تو پرچم کدام جمهوری است
پیراهن تو پرچمِ کدام جمهوری است نخستین دفترِ شعرِ رسول پیره است که انتشاراتِ دفترِ شعرِ جوان در سال 1390 آن را منتشر کرده است.
رویدادهای فرهنگی
همراه امام با مردم سخن می‌گوید | برگزار شد
صادق طباطبایی همراهِ امام خمینی، سخنگویِ دولتِ مهندس بازرگان، خواهرزادهٔ امام موسی صدر و از اقوامِ مدیرِ شهرِ کتاب است.
رونمایی از تصویر قدیمی‌ترین قرآن در مجلس
این دست‌نوشتهٔ نفیس مربوط به سال 484 هـ.ق است. نامِ عثمان بن حسین وراق غزنوی به عنوان کاتب و تذهیب‌کارِ این قرآن برده شده است
گفتگو درباره تازه‌ترین اثر بلخاری در شهر کتاب
کتاب "فلسفه هنر اسلامی" نوشته دکتر حسن بلخاری سه‌شنبه 27 دی‌ماه در شهر کتاب بررسی می‌شود.
بازنشر نوشته‌های اشا، با هر حجم و به هر نحو، بدون اجازه و اطلاعِ اهالی خانه، مایه‌ کدورت است!